Alebo ako umyť auto čo najbezpečnejšie, aby neprišlo k poškriabaniu laku? Veríme, že časy, kedy sa auto umývalo špongiou a “jarovou” vodou sú nenávratne preč. Špongia do seba naberala nečistoty, ktoré pri umývaní spôsobovali mikroškrabance, tzv. hologramy. Z tých nebol žiaden pravidelne sa starajúci motorista nadšený. Umývanie vysokotlakovým čističom (wapkou) je v súčasnosti najrozšírenejším spôsobom, avšak tiež treba byť opatrný a vedieť, kedy a ako wapku použiť.

Pokiaľ je na vozidle veľa nečistôt – blato, piesok, prach a iné hrubé nečistoty, dokážu pri prvotnom s wapkou (bez predošlého predoplachu jemným prúdom hadicou) dôsledkom silného prúdu poškriabať lak. Preto odporúčame a sami používame metódu dvoch vedier. Spočíva v tom, že v jednom vedre je voda s pH-neutrálnym šampónom a v druhom vedre čistá voda slúžiaca na vyplachovanie umývacej rukavice. Preferujeme rukavicu z ovčej vlny alebo mikrovláknovú, ktoré sú mimoriadne šetrná k laku a v kombinácii s pH-neutrálnym šampónom, ktorý nenarušuje prípadný vosk, tvoria najbezpečnejší a najúčinejší spôsob umývania vozidla.
Postup umývania záleží od toho, či je vozidlo voskované alebo nie. V prípade, že je bez vosku, použíjeme predumývač a jemný tlak wapky alebo hadice aby sme hrubými nečistotami nepoškriabali lak. V prípade, že je auto voskované, predumývač  vynecháme, pretože by mohol narušiť vosk a na predoplach použijeme jemný prúd vody. Umývať začíname od strechy a vodorovnými / horizontálnymi pohybmi postupujeme ku spodnej časti. Medzitým vyplachujeme rukavicu vo vedre s čistou vodou a naberáme šampón v druhom vedre. Posledné časti umytia by mali byť najspodnejšie časti – prahy a nárazníky, na ktorých sa drží  najviac špiny. Hrubou chybou je pohyb rukavice “zdola nahor”. Pri tomto neodbornom umývaní sa na spodku auta do rukavice zachytí najhrubšia nečistota ktorá sa vynáša hore a škrabance súviac ako zaručené.
Po dôkladnom oplachu šampónu sa vozidlo vysuší fúkarmi a vyutiera do sušiacich mikrovláknových uterákov.