Voskovať auto iba pred zimou alebo počas celého roka?

V minulom článku sme sa venovali problematike dekontaminácie laku. Práve po umytí a dekontaminácii, keď je lak v “panensky čistom” stave, zbavený akýchkoľvek nečistôt a mikročastíc, má najväčší zmysel ho konzervovať. Na trhu je dnes xy produktov pre ochranu laku od detailérov s nanočasticami, voskov, sealantov, polymérov až po keramické ochrany. V KV Detail ručnej umyvárni sme z hladiska cena vs. výkon zástancovia karnaubských voskov alebo polymérových ochrán.

Oba druhy ochrany laku ponúkajú z efektívnu a účinnú ochranu. Karnauba (lat. Copernicia Cerifera) je výlučok listov stromu v Brazílii. Je prakticky nerozpustný vo vode a z pomedzi ostatných prírodných vosk má najvyšší bod topenia, okolo 82 – 86´ C. Nasledujúce riadky sú určené pre tých, ktorý sa rozhodli vykonávať údržbu auta vo vlastnej réžii 🙂

Pred aplikáciou akejkoľvek ochrany laku odporúčame (a aj to robíme) vozidlo umyť, dekontaminovať (chemicky, mechanicky alebo aj oboma spôsobmi) a odmastniť napr. isopropyl alkoholom. Takto vyčistený povrch spôsobí, že sa ochrana laku lepšie naviaže na lak a predĺži sa jej životnosť. Vosk odporúčame aplikovať v 2 vrstvách, najmä na najviac namáhané časti ako sú – predný nárazník a kapota, spodné častí predných dverí a zadná kapota.

Ako sa starať o voskované auto? Aspoň 1x (!) mesačne je potrebné ho umyť. Buď u nás pomocou základného programu Classic alebo ak si ho umývate sami, odporúčame umývať šetrným pH-neutrálnym šampónom s použitím mikrovláknovej rukavice a metódy 2 vedier. Zabudnúť treba na agresívne predumývače a aktívne peny. Preto si vždy skontrolujte či používate šetrné pH-neutrálne predumývacie prostriedky ktoré nenarušia vrstvu vosku / polyméru.

Na záver úvaha na zamyslenie – vozidlo nestačí voskovať len pred zimou, ale počas celého roka, t.j. ideálne aspoň 2-3x ročne v 2 vrstvách. Cez zimu chráni lak voči nepriaznivým vplyvom počasia, agresívnej posypovej soli, od jari do jeseň voči UV žiareniu a agresívnemu hmyzu / muškám. Najmä tie sa v prípade dlhej doby neumývania auta dokážu tzv. „zapiecť“ do laku. Pre ich následné úplné odstránenie je potrebné strojové preleštenie postihnutého miesta, najčastejšie spodná časť prednej kapoty a nárazníku.

Ak sa o auto nestaráte sami, navštívte nás v ružinovskom Hoteli Bratislava a nechajte si poradiť ohľadom ochrany laku na Vašom vozidle. Radi a ochotne poradíme s výberom vhodnej ochrany vozidla.

1 odpovedať

Pridať komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa zapojiť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.