Voskovať auto iba pred zimou alebo počas celého roka?

V minulom článku sme sa venovali problematike dekontaminácie laku. Práve po umytí a dekontaminácii, keď je lak v “panensky čistom” stave, zbavený akýchkoľvek nečistôt a mikročastíc, má najväčší zmysel ho konzervovať. Na trhu je dnes xy produktov pre ochranu laku od detailérov s nanočasticami, voskov, sealantov, polymérov až po keramické ochrany. V KV Detail ručnej umyvárni sme z hladiska cena vs. výkon zástancovia tuhých keramických voskov alebo polymérových ochrán.

Oba druhy ochrany laku ponúkajú efektívnu a účinnú ochranu. Karnauba (lat. Copernicia Cerifera) je výlučok listov stromu v Brazílii. Je prakticky nerozpustný vo vode a z pomedzi ostatných prírodných vosk má najvyšší bod topenia, okolo 82 – 86´ C. Nasledujúce riadky sú určené pre tých, ktorý sa rozhodli vykonávať údržbu auta vo vlastnej réžii 🙂

Pred aplikáciou akejkoľvek ochrany laku odporúčame (a aj to robíme) vozidlo umyť, dekontaminovať (chemicky, mechanicky alebo aj oboma spôsobmi) a odmastniť napr. isopropyl alkoholom. Takto vyčistený povrch spôsobí, že sa ochrana laku lepšie naviaže na lak a predĺži sa jej životnosť. Vosk odporúčame aplikovať v 2 vrstvách, najmä na najviac namáhané časti ako sú – predný nárazník a kapota, spodné častí predných dverí a zadná kapota.

Ako sa starať o voskované auto? Aspoň 1x (!) mesačne je potrebné ho umyť. Buď u nás pomocou základného programu Classic alebo ak si ho umývate sami, odporúčame umývať šetrným pH-neutrálnym šampónom s použitím mikrovláknovej rukavice a metódy 2 vedier. Zabudnúť treba na agresívne predumývače a aktívne peny. Preto si vždy skontrolujte či používate šetrné pH-neutrálne predumývacie prostriedky ktoré nenarušia vrstvu vosku / polyméru. Ak navštevujete samoobslužné umyvárne, odporúčame vynechať aktívne peny.

Na záver úvaha na zamyslenie – vozidlo nestačí voskovať len pred zimou, ale počas celého roka, t.j. ideálne aspoň 2-3x ročne. Cez zimu chráni lak voči nepriaznivým vplyvom počasia, agresívnej posypovej soli, od jari do jesene voči UV žiareniu a agresívnemu hmyzu / muškám. Najmä tie sa v prípade dlhej doby neumývania auta dokážu tzv. „zapiecť“ do laku. Pre ich následné úplné odstránenie je potrebné strojové preleštenie postihnutého miesta, najčastejšie spodná časť prednej kapoty a nárazníku.

Ak sa o auto nestaráte sami, navštívte nás v ružinovskom Hoteli Bratislava a nechajte si poradiť ohľadom ochrany laku na Vašom vozidle. Radi a ochotne poradíme s výberom vhodnej ochrany vozidla.

Ako sa starať o kožený interiér

Obľúbená téma plná mýtov. Koža je symbolom luxusných áut, ostáva však veľmi sporná. Kožený interiér niekomu vyhovuje, inému prekáža chladný povrch v zime, v lete zasa skutočnosť, že je lepivá na kožu. Ako sa starať o kožu aby vydržala niekoľko rokov v najlepšom stave?

Tekutý stierač prispieva k bezpečnosti – zlepšuje výhľad a udrží sklá dlhšie čistejšie

„Tekutý stierač“, slangový názov pre voduodpudivú nanotechnológiu, ktorá vytvorením neviditeľnej ochrannej vrstvy spôsobí samočistenie skiel. Najmä čelné sklo sa očistí od vody náporom vetra.

Vodný kameň na laku. Ako ho odstrániť? Ako sa proti nemu chrániť?

V letných mesiacoch nás navštívili viacerí klienti s požiadavkou o odstránenie vodného kameňa z laku a skiel. Išlo o prípady, kedy ani viacnásobné umytie s agresívnejšou chémiou nepomohlo. V niektorých prípadoch sme odstránili vodný kameň do 2-3 hodín, v ťažších prípadoch sme museli extrémne zapečený vodný kameň strojovo zleštiť.

4 tipy ako čo najlepšie pripraviť auto na sezónu

Leto sa blíži a s ním aj vyššie teploty, ktoré so sebou prinášajú aj riziká. Aké?